NIEZWYKŁE ZDOLNOŚCI CZERWONEJ KAPUSTY

Na jednych z zajęć przyrodniczo-badawczych uczniowie kl. 4a przekonali sią, że czerwona kapusta posiada pewne zdolności. Sok z czerwonej kapusty jest wskaźnikiem, tj. zmiana jego koloru wskazuje, z czym mamy do czynienia.
Czasem naukowcy badają substancje (np. różne płyny), o których nic jeszcze nie wiedzą. Sprawdzają np. czy coś jest kwasem, zasadą, czy też jest obojętne. To się nazywa badaniem właściwości substancji. Brzmi bardzo poważnie, prawda? Wiedząc już to wszystko możemy sprawdzać kwasowość lub zasadowość substancji znajdujących się w domu, np. jedzenia czy środków myjących, a także wody deszczowej czy śniegu. Dzieci dowiedziały się , że w naszym otoczeniu są substancje, które są kwasami i zasadami, a czysta woda nie jest ani kwasem, ani zasadą: jest obojętna”.
Na zajęciach miały okazję stać się chemikami i wykonać doświadczenia, które pozwoliły im dowiedzieć się, jak sprawdzić, która substancja jest kwasem, a która zasadą. . Sprawiliśmy, że sok z czerwonej kapusty stał się szkolnym „wykrywaczem” pH.
Pod okiem p. Agnieszki Kuzko dzieciaki dodawały więc do kapusty nie tylko octu, kwasku cytrynowego czy sody, ale też płynu do mycia naczyń, rozpuszczony w wodzie proszek do prania lub do pieczenia. Przekonały się, że słodka coca-cola jest kwasem ! W dodatku zmiana koloru wywaru z czerwonej kapusty jest odwracalna! Dzieci sprawdziły to, dodając na zmianę kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną do tego samego kubka powodując zmianę koloru – łączyły kwasy z zasadami, co wywoływało spektakularne „erupcje”… Oj, działo się!
Tymczasem naukowcy robią dokładnie to, co dzieciaki zrobiły na zajęciach.


Agnieszka Kuzko