Fizyka dla Smyka

W dniach 21, 22, 25, 26 i 29 listopada w SP 21 odbyły się warsztaty naukowe z cyklu „Fizyka dla Smyka” dla 28 klas I – VIII. Znany już i lubiany prof. Pytalski z Akademii Nauki w Olsztynie ponownie przybliżył dzieciom tajemnice otaczającego nas świata poprzez zabawę i eksperymenty. Tym razem wprowadzał dzieci w temat elektrostatyki i prądu elektrycznego. Pod jego czujnym okiem, dzieci przeprowadzały ciekawe doświadczenia związane z elektryzowaniem się przedmiotów, wywoływały błyskawice w maszynie elektrostatycznej, dowiedziały się do czego służy Generator Van den Graffa ,zabawiły się w niecodziennego fryzjera, zaobserwowały jak wietrzyk jonowy obraca karuzelą Franklina. I wiele, wiele innych zaskakujących ciekawostek ze świata ładunków elektrycznych. Uciechy przy tym było co nie miara !!! Zajęcia dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.
Nasi uczniowie mieli okazję odkryć niektóre z tajemnic rządzących światem, zdobyli konkretną wiedzę, a Profesor Pytalski odpowiadał na nurtujące je pytania „dlaczego ?” „jak?”. Dzieci bawiły się znakomicie!!! Z żalem rozstawały się z Profesorem.

Agnieszka Kuzko

Klasa IV B