Śladami zasłużonych dla Elbląga i okolic… W podziwie dla piękna lokalnej przyrody…

W poniedziałek uczniowie klas siódmych, skorzystawszy z propozycji sekcji regionalnej Samorządu Uczniowskiego, wędrowali „Ścieżką Jaszczurek” przez Bażantarnię. Tą ciekawą nazwę szlak zielony zawdzięcza elbląskiemu szczepowi harcerskiemu, którego członkowie w 1951 roku jako pierwsi go opracowali i wyznakowali. Szlak ten rozpoczyna się przy starej karczmie Augusta Abbega (dziś Restauracja Myśliwska) i biegnie aż do Stagniewa przez malownicze wzniesienia i wąwozy wyżłobione przez współczesną sieć rzeczną w utworach polodowcowych porośniętych lasem bukowo – dębowym. W wielu miejscach z punktów widokowych uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać piękny widok na głęboko wcięte doliny i wzgórza poznając ich lokalne nazwy: Srebrny Potok, Uroczysko Belweder, Sarni Jar, wzgórze Maryli. Na trasie natknęliśmy się na pomnik obelisk poświęcony Augustowi Papau – jednemu z „odkrywców” i twórców Bażantarni, członkowi – założycielowi Towarzystwa Miłośników Lasu Ptasi Śpiew (dawna nazwa Bażantarni).

Okazuje się, że „Ścieżka Jaszczurek” to, mimo  ciekawej topografii i piękna krajobrazu, wciąż mało uczęszczany szlak. Uczestnicy naszej wycieczki polecają jednak przejście szlakiem chociażby w tej części, która leży w granicach Elbląga.

Justyna Polakowska – Zoła, Izabela Romanowska