Wizyta w Urzędzie Miasta
5 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie organizacyjne przygotowujące do II Sesji Samorządów Uczniowskich...
Strona główna » News » Czy można przefarbować sok z czerwonej kapusty- czyli nauka przez zabawę
We wtorek 28 kwietnia odwiedziły nas Panie Jolanta Bombała i Anna Chaberek- zaprzyjaźnione nauczycielki z Gimnazjum nr 7. Wraz ze swoimi uczennicami przeprowadziły dla wszystkich uczniów klas szóstych zajęcia doświadczalne z chemii. W czasie zajęć uczniowie zamienili się w małych laborantów i sprawdzali jaki odczyny mogą mieć roztwory wodne. Dowiedzieliśmy się, że roztwory mogą przyjmować odczyn obojętny, kwaśny i zasadowy. Aby to sprawdzić pomocna jest nam skala pH, która zawiera wartości w zakresie od 0 do14. Znajomość pH wykorzystywana jest m.in w medycynie, rolnictwie, ogrodnictwie i hodowli ryb. Jaki odczyn ma dany roztwór możemy sprawdzić przy pomocy substancji zwanych wskaźnikami. Wskaźniki są to substancje, które zmieniają barwę po umieszczeniu w odpowiednich roztworach. W gospodarstwie domowym takimi wskaźnikami, są np.: esencja herbaciana, sok z czerwonej kapusty, sok z jagód, buraki czerwone, płatki pelargonii. Uczniowie mieli okazję sprawdzić, za pomocą wywaru z czerwonej kapusty, że np. sok pomarańczowy ma odczyn kwaśny, ocet-kwaśny a mleko- obojętny.
Już po raz kolejny udowodniliśmy, że nauka przyrody wcale nie jest nudna i potrafimy się przy niej świetnie bawić. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, humory nam dopisały a atmosfera zabawy w chemika czy fizyka sprzyjała nauce.
Nauczycielki przyrody
Joanna Belewicz
Agnieszka Kuzko
No comments
Be the first one to leave a comment.