Wizyta w Urzędzie Miasta
5 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie organizacyjne przygotowujące do II Sesji Samorządów Uczniowskich...
Strona główna » News » Uczniowie klasy II C oraz IVC i VI D na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
W piątkowe popołudnie dotarliśmy na Wydział Biologii UG na Noc Biologów- cykliczną imprezę obfitująca w szereg atrakcji naukowych. Tamtejsi fizjolodzy zwierząt i człowieka, biochemicy, biolodzy molekularni, genetycy, mikrobiolodzy, ekolodzy, botanicy oraz zoolodzy zaprezentowali świat swoich badań. Mieliśmy możliwość odkrywania różnych biologicznych tajemnic. Przenieśliśmy się w świat laboratoriów, owadów m.in. karaczanów oraz roślin owadożernych np. rosiczek czy dzbaneczników. Noc Biologów rozpoczęliśmy jak przystało na studentów wykładem w auli Wydziału Biologii. Wykład pod tytułem Karaluchy pod poduchy prowadziła Pani dr Elżbieta Sontag. Prowadząca odkryła przed nami świat karaczanów, pokazała ich różnorodność a na koniec każdy, kto chciał miał okazje pogłaskać karalucha dla niektórych było to nie lada wyzwanie:)
Następnie braliśmy udział w wielu zaplanowanych warsztatach, grach dydaktycznych i konkursach. Uczniowie wykonywali doświadczenia, zwiedzali laboratoria i wystawy przyrodnicze oraz podglądali mrówki w wielkim formikarium. Starsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach pod tytułem Nocne życie roślin mięsożernych .Warsztaty dotyczyły sposobów wabienia, chwytania i trawienia ofiar, a także metod uprawy roślin mięsożernych w warunkach domowych. Zostaliśmy również obdarowani rosiczkami tropikalnymi, które będziemy hodować w szkole:)
Uczniowie poznali również tajniki pracy laboratoryjnej mieli okazję wyizolować i zobaczyć DNA z truskawki, oglądać hodowle bakteryjne pochodzące z flory bakteryjnej człowieka (np.: układ oddechowy, pokarmowy, skóra). Niemałą atrakcją były pokazy chemiczne i fizyczne – przede wszystkim doświadczenia z suchym lodem i cieczami nieniutonowskimi – które raz zachowywały się jak ciecz, a innym razem jak ciało stałe. Ponadto podziwialiśmy również wspaniałe inkluzje w bursztynie.
Po raz kolejny udowodniliśmy, że najlepsza nauka to ta poprzez samodzielne odkrywanie i obserwacje!
Będziemy dalej tropić i podejmować różne ciekawe przyrodnicze wyzwania!
Zapraszamy na fotorelację:)
Agata Ciesielska
Agnieszka Kuzko
Joanna Belewicz
No comments
Be the first one to leave a comment.