Ojcowie niepodległości

W 2018 roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę nieodległości. W całym kraju organizowane są wystawy, koncerty, wydarzenia upamiętniające tę rocznicę.
Uczniowie klas 4a oraz 2a w Ratuszu Staromiejskim obejrzeli wystawę „Ojcowie Niepodległości”, na której zaprezentowano sylwetki najważniejszych polskich działaczy politycznych z przełomu XIX i XX wieku. Przy okazji oglądali makietę Zamku i XVII-wiecznego Elbląga.
Część wstępna wystawy zawiera mapę Polski prezentującą proces kształtowania się granic naszej Ojczyzny, materiały ukazujące najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości i pierwsze dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano opis ogólnopolskiej akcji Moja Niepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowano postać Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych Ojców Niepodległości można zobaczyć fotografie archiwalne.

Anna Czerwińska