Niepodległa

Tu umieszczamy wszelkie działania związane z obchodami „Roku dla Niepodległej”

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Pokoleniowe

W majowe popołudnie uczniowie klasy 5c, przygotowani przez Dorotę Kujawę- Weinke, dali lekcję patriotyzmu swoim bliskim: rodzicom, rodzeństwu oraz dziadkom. Podczas spotkania wygłosili wiersze i czytali swoje listy do Polski. Cieszy to, że wbrew słowom Juliana Tuwima „ A wiosną – niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę,” przyszło tak wiele osób. „Droga ojczyzno! Jesteś bardzo ważna, ponieważ tu się urodziłam, poznałam swoich przyjaciół i to właśnie tu przeżywałam najradośniejsze jaki i bardzo smutne chwile. Dzięki Tobie mogłam doświadczyć radości, bólu, gniewu, żalu i rozczarowania, ale przecież bez tego nie moglibyśmy żyć” napisała Tosia Witkowska. Dzisiejsze spotkanie różnych pokoleń podkreśla tę ważność.

 

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

 

Listy do Polski

Podczas rozważań na temat tożsamości uczniowie klasy 5c odpowiedzieli sobie na pytania: kim są, skąd pochodzą, czy identyfikują się z miejscem, w którym się urodzili i mieszkają. Ważność tych rozważań zapisali w formie listów do Polski. Napisali w nich o tym, co czują, gdy myślą o Polsce:
„Jesteś bardzo ważna, ponieważ tu się urodziłam, poznałam swoich przyjaciół i to właśnie tu przeżywałam najradośniejsze jak i bardzo smutne chwile.” Tosia Witkowska
„Jesteś ważna, ponieważ jesteś jak matka, która się nami opiekuje”- Grzegorz Romańczuk.
” Na Twojej ziemi się urodziłem i zacząłem mówić pierwsze polskie słowa. Dzięki temu, że tyle przecierpiałaś mogę być dumnym z Ciebie Polakiem” -Miłosz Pasymowski
Wszyscy w klasie zadeklarowali, że są patriotami i z pewnością każdy podpisałby się pod życzeniami Natalii Konończuk:
„Polsko, życzę Ci wszystkiego dobrego, żebyś czuła się bezpieczna oraz nie malała, żeby dzieci naszych dzieci mogły świętować kolejne stulecia Twojej niepodległości.”

 

 

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Ojcowie niepodległości

W 2018 roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę nieodległości. W całym kraju organizowane są wystawy, koncerty, wydarzenia upamiętniające tę rocznicę.
Uczniowie klas 4a oraz 2a w Ratuszu Staromiejskim obejrzeli wystawę „Ojcowie Niepodległości”, na której zaprezentowano sylwetki najważniejszych polskich działaczy politycznych z przełomu XIX i XX wieku. Przy okazji oglądali makietę Zamku i XVII-wiecznego Elbląga.
Część wstępna wystawy zawiera mapę Polski prezentującą proces kształtowania się granic naszej Ojczyzny, materiały ukazujące najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości i pierwsze dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano opis ogólnopolskiej akcji Moja Niepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowano postać Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych Ojców Niepodległości można zobaczyć fotografie archiwalne.

Anna Czerwińska

 

 

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
 

„Mała Ojczyzna słowem malowana”

„To, kim jesteśmy w dużej mierze zawdzięczamy naszym przodkom, kulturze i tradycji wyniesionej z domu rodzinnego, najbliższego otoczenia i regionu. Niepowtarzalny, specyficzny klimat tworzą ważne zabytki, pomniki, ale też ginące, stare budowle…”- czytamy we wstępie Regulaminu Międzyszkolnego Konkursu „ Magiczne miejsca mojej Małej Ojczyzny słowem malowane”.
Jedno z takich bliskich sercu miejsc w sposób wyjątkowy opisał uczeń naszej szkoły Maksymilian Lusiński ( z kl. 5d), który wziął udział w konkursie literackim i zajął III miejsce .
20.04. odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Elbląga nagrodę i dyplom.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Barbara Warmińska