Dzieci w SP nr 21 w Elblągu filozofują

Uczennica klasy 5c Natalia Gdaniec została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 267 w Warszawie i Stowarzyszenie Aqueduckt. Konkurs miał na celu promowanie edukacji filozoficznej i etycznej w szkołach, a zadaniem uczniów było znalezienie odpowiedzi na pytanie “Skąd zło?” Patronat nad konkursem objął Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.Uczniowie kl. 5c przygotowują się do rozważań filozoficznych podczas zajęć filozoficznych organizowanych przez Dorotę Kujawę- Weinke. Prezentujemy pracę Natalii: Zło istnieje od zawsze. Już na początku istnienia świata , Kain-syn Adama i Ewy, z zazdrości zabił brata-Abla. Kain zabił brata, ponieważ Bóg przyjął tylko dary od Abla, a to spowodowało, że poczuł się niedoceniony i rozczarowany. Mamy tu do czynienia ze złem, które wywołała zawiść, zazdrość i rozczarowanie.
Czym w ogóle jest zło? Myślę ,że jest to pojęcie tak szerokie, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zło jest pojęciem względnym, ponieważ czasami to co jest złe dla jednego, może być dobre dla innego.
Wydaje mi się, iż zło jest tylko dziełem człowieka. Nie możemy przecież winić burzy czy pioruna, który po uderzeniu niszczy dom. Wtedy mamy do czynienia z nieszczęściem.
Człowiek rodzi się jako czysta, niezapisana karta i dopiero w trakcie rozwoju, podczas życia, ta karta zapisuję się cechami osobowości, kształtuje się charakter i rozum. To ,,tabula rasa,” czyli czysta tablica według Johna Locke.
Czynić zło, to zadawać cierpienie i ból komuś innemu, ale dlaczego ludzie to robią? Może to wynikać z zazdrości, zawiści, żądzy władzy i chęci posiadania.
Innym czynnikiem może być to jak zostaliśmy wychowani i złe doświadczenia z dzieciństwa. Często osoby, które doświadczyły zła, same stają się złe.
W dzisiejszych czasach są prowadzone badania nad genem zła. Póki co wolę filozoficzne wytłumaczenie pojęcia zła.
Swoje rozważania o złu zamknę cytatem Cycerona: ,,Najbardziej przeszkadza ludzkiemu życiu ten, kto posiadając dobro, wybiera zło”.