H2O to jest to ! Trzymaj formę !

Konkurs z okazji Światowego Dnia Wody został rozstrzygnięty.

Główne nagrody zdobyli:
Maksymilian Lusiński z kl. 5d i Olaf Buczyński z kl. 6a.

Konkurs miał przypomnieć nam wszystkim, że woda to podstawa życia. Bez niej nie byłoby roślin i zwierząt, praktycznie cały rozwój cywilizacji nie mógł by być możliwy. Jeżeli nie ma wody, ludzie cierpią nie tylko z powodu pragnienia, dokucza im także głód, brud i wszelkie choroby. Najwięksi pesymiści wśród naukowców przewidują, że około 2050 roku ludzkości zacznie dokuczać niedostatek wody.
Pamiętajmy aby chronić wodę,
oszczędzać ją i szanować,
póki nie jest jeszcze za późno.
Woda jest niezbędna, by w organizmie człowieka mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Przede wszystkim jest głównym składnikiem organizmu i może stanowić 45-75% masy ciała. Wszelkie niedobory płynów w ciele mają wpływ na pracę narządów wewnętrznych i nasz wygląd, dlatego tak ważna jest odpowiednia podaż wody.
ILE WODY PIĆ?
Przyjmuje się, że człowiek powinien dostarczać 1 ml wody na 1 kcal spożywanego pokarmu lub 30 ml na 1 kg (albo 1litr na 30kg) masy ciała, co w praktyce przekłada się na około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie. Wraz ze wzrostem aktywności ruchowej oraz temperatury otoczenia należy zwiększać jej spożycie. Możesz też podzielić swoją aktualną wagę przez 30 wtedy dokładnie będziesz wiedzieć ile pić wody dziennie.
Przykład: jeśli ważysz 60 kg to „60 : 30 = 2”, czyli powinieneś pić 2 litry wody dziennie.
Pamiętajmy więc, że woda zdrowia nam doda : )

Agnieszka Kuzko i Monika Milan