DEBATA OKSFORDZKA Z OKAZJI OBCHODÓW SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Dzisiaj tj. 2 października 2018r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie wybrali się z wizytą na Uniwersytet Gdański. Tam mieli okazję obserwować i aktywnie uczestniczyć w Wielkiej Debacie Oksfordzkiej zorganizowanej z okazji obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Teza debaty brzmiała: Józef Piłsudski to najważniejszy ojciec polskiej niepodległości. Reguły debaty oksfordzkiej zakładają iż jedna z drużyn udowadnia słuszność postawionej tezy (twierdzenia) natomiast druga stara się przedstawić argumenty przeciwne temu twierdzeniu i obalić je. Debata polega więc na zbijaniu argumentów drużyny przeciwnej.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się dyskusji, która obfitowała w różnorakie a często zaskakujące argumenty, szybkie i cięte riposty oraz zachęcała do refleksji. Raz po raz publiczność zmieniała zdanie (poprzez podnoszenie kartek odpowiedniego koloru) gdy strony kolejnym celnym argumentem przekonywały do swoich racji. Na koniec publiczność mogła zadawać pytania a chętni widzowie sami mogli przekonać się jak to jest uczestniczyć w debacie biorąc udział w konkursie w którym musieli zachęcić do wywieszenia flagi na święto odzyskania niepodległości. Z tej okazji skorzystali również uczniowie naszej szkoły zajmując znakomite miejsca. Kacper Frąszczak z klasy 8c zajął drugie miejsce a Miłosz Bieńkowski z klasy 8e otrzymał wyróżnienie. Gratulacje!!!

Marta Marchlewska