„MÓZGOWCY” z SP 21 na Uniwersytecie Gdańskim !

Dni Mózgu to coroczna akcja odbywająca się w ramach Światowego Tygodnia Mózgu, której celem jest popularyzacja wiedzy o tym organie. W tym roku także uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielek: p. Agnieszki Kuzko, p. Małgorzaty Dejewskiej i p. Leny Babeckiej 15 marca wzięli udział w tej popularnonaukowej imprezie. Wykłady i warsztaty były doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat mózgu, a także poznania pracy neurobiologów, neurochirurgów i neuropsychologów, Studio tatuażu, sąd nad mózgiem, a może wędrówka nerwowym szlakiem? Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się m.in. czy da się leczyć chorobę Alzheimera, jak uzyskać efekt odprężenia jaki powoduje wizyta u fryzjera. To tylko kilka z wielu atrakcji, które przygotowali organizatorzy.
Jakie figle potrafi nam spłatać zmysł równowagi? Czy mózg zaakceptuje sztuczną rękę? Czym jest odruch? Czy wszystkie odruchy trwają tyle samo? Czy jesteśmy w stanie w pełni kontrolować swój zmysł wzroku? Czy można narysować prosty rysunek, gdy kartka i ręka są poza zasięgiem wzroku? Czy termoreceptory mierzą temperaturę? Czy raczej wyczuwają tylko jej zmianę? Czy dźwięk potrafi ugasić płomienie? Własnoręcznie eksperymentując, a przy tym świetnie bawiąc się, uczniowie poszukiwali odpowiedzi na te i wiele innych pytań . Wszystkim dzieciakom zajęcia bardzo się podobały, więc za rok też się wybieramy : )

Agnieszka Kuzko