Nauka jest fajna! Balonowa nauka jest bardzo fajna!

Na ostatnich (26.02.2021r.) zajęciach praktyczno-badawczych w kl. 3c i 3d dzieci biorąc udział w prostych doświadczeniach sprawdziły jak to się dzieje, że dwa takie same ładunki elektryczne się odpychają, a przeciwstawne jak plus i minus przyciągają, a także dlaczego naelektryzowany balon „przykleił” się do ściany albo sprawił, że włosy „stawały dęba” czy „tańczyły” papierki. W kolejnym eksperymencie przekonały się, jak nadmuchać balon bez wysiłku. Wykorzystały do tego sodę, ocet, butelkę, no i oczywiście balon. Do balonu nasypały trochę sody oczyszczonej. Następnie delikatnie nałożyły balon na szyjkę butelki z nalanym octem, tak, aby soda nie wysypała się z niego. Po chwili uniosły balon i wysypały jego zawartość do butelki. I się zaczęło! Piskom radości nie było końca, gdy balon sam się pompował! Dlaczego? Kiedy dosypujemy sodę do octu zachodzi reakcja chemiczna w wyniku której powstaje dwutlenek węgla, napełniający balon. Kolejna frajda! Własnej roboty poduszkowiec z płyty cd, nakrętki i balona! Eksperyment ten obrazuje siłę powietrza. Jak długo poduszkowiec unosił się nad blatem, zależało od ilości powietrza w baloniku oraz od wielkości otworu przez który ono się wydostawało. Dzieci wykonując te doświadczenia świetnie się bawiły.

 Na pewno wrócimy jeszcze do balonowej lekcji przyrody.

                                                                                                                                                       Agnieszka Kuzko

20210226_121816

Zdjęcie 1 z 49