II etap Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika „Świat Kopernika”

II etap Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika „Świat Kopernika” już za nami😉Konkurs jest częścią miejskiego programu „Z Mikołajem Kopernikiem na Ty”, którego współorganizatorami są : Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług oraz Szkoła Podstawowa nr 21. Patronem obu szkół jest Mikołaj Kopernik. W etapie szkolnym spotkaliśmy się z uczniami w wirtualnej rzeczywistości, a uczniowie zmagali się w nim z testem wiedzy w wersji on-line. Etap międzyszkolny konkursu odbył się dziś w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu. Spotkali się tam najlepsi z najlepszych, czyli reprezentanci każdej ze szkół biorących udział w konkursie. Były to następujące szkoły: SP4, SP 12, SP 14, SP15, SP21, SP25, SOSW2, ZSTI, ZSG, ZSZ1, ZSIŚiU, ZSEiO. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele instytucji związanych z edukacją: Pani Małgorzata Sowicka- Dyrektor Departamentu Edukacji UM, Pani Wioletta Janas – przedstawiciel WM Kuratorium Oświaty, Pan Mirosław Jonakowski -Dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Pan Arkadiusz Kosecki -Dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego, Pani Edyta Lichacz- Dyrektor MDK w Elblągu. Nad prawidłowością przebiegu całego konkursu czuwała komisja w składzie: Przewodnicząca jury: Pani Ewa Smerża- Prezes Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sielanka. Członkowie :- Joanna Belewicz – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 21- Monika Milan – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 21- Kamila Biedrzycka – nauczyciel Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług- Michał Jurgielewicz – nauczyciel Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług „A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne”.Tymi słowami przywitali nas prowadzący oraz Pani Dorota Bajor- Dyrektor ZSIŚIU w Elblągu oraz Pani Joanna Celińska- Dyrektor SP21 W Elblągu. Uczniowie rywalizowali w 4 konkurencjach. Zmaganiom towarzyszyło sporo emocji. Zadania konkursowe do najłatwiejszych nie należały. Mieliśmy okazję poznać również Szanownego Jubilata – Mikołaja Kopernika, który zaszczycił nasz konkurs swoją obecnością😉 Tak rozpoczęła się pierwsza konkurencja, gdyż Wielki Astronom odczytał nam własną biografię z ukrytymi błędami, które należało znaleźć i poprawić. Kolejna konkurencja polegała na rozpoznaniu rekwizytów (m.in. astrolabium, trikwetrum, tablicy astronomicznej) i krótkim wyjaśnieniu, w jaki sposób wiążą się one z życiem Pana Kopernika. Następnie uczestnicy konkursu musieli przyjrzeć się zdjęciom miejsc i osób ważnych w życiu Mikołaja Kopernika. Ich zadaniem było podanie nazw tych miejsc oraz imion i nazwisk osób związanych z Kopernikiem. Ostatnią, rozstrzygającą konkurencją był test otwarty zawierający 10 pytań z różnych dziedzin nauki, którymi zajmował się Mikołaj Kopernik. Poszczególne konkurencje przeplatane były bardzo miłymi akcentami. Były to m.in. występ zespołu muzyki dawnej z Młodzieżowego Domu Kultury, którego opiekunem jest Pan Marcin Skotnicki. Wysłuchaliśmy również piosenki urodzinowej dla naszego Jubilata w wykonaniu uczennicy z klasy II Technikum ZSIŚiU Julii Rutyny oraz nauczyciela Pana Jarosława Stryjczyka. Niezwykłych inspiracji i niezapomnianych wrażeń dostarczył wszystkim pokaz mody i fryzur, inspirowanych renesansem i odkryciami Mikołaja Kopernika, przygotowany przez panie: Mirę Borzdyńską, Annę Chodorowską i Magdalenę Falkowską-Kucię oraz uczennice klas Technik Usług Fryzjerskich i Technik Stylista oraz klas fryzjerskich Branżowej Szkoły I Stopnia. Kopernikańskie zmagania zwyciężyli uczniowie: Michał Górniak i Aleks Górniak z SP21 Dominik Berger i Tomasz Mazurek z ZSTI Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę, uczestnikom gratulujemy wiedzy o Wielkim Polaku, a zwycięzcom bijemy wielkie brawa!!!Do zobaczeniu w czerwcu na gali podsumowującej realizację działań w ramach projektu „Z Mikołajem Kopernikiem na Ty”, na której zostaną wręczone nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkursów. Koordynatorki programu „ Z Kopernikiem na Ty” Marta Grabowska, Grażyna Nosarzewska, Monika Milan, Joanna Belewicz.