55 625-86-81 sp21@elblag.eu

Niepodległa

Tu umieszczamy wszelkie działania związane z obchodami “Roku dla Niepodległej”

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Sukces w międzyszkolnym konkursie „ Gra o niepodległość”

Zespół uczniów naszej szkoły w składzie: Antoni Zoła, Matylda Domżał, Wiktoria Glazik, Oliwier Kuźmicz oraz Dawid Promiński (wszyscy z klasy 8c) zajął III miejsce w międzyszkolnym konkursie „Gra o Niepodległość” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 25 w Elblągu. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Turniej obfitował w wiele konkurencji począwszy od testu wiedzy historycznej, poprzez szyfrowanie, znajomość pieśni patriotycznych, opatrywanie i przenoszenie rannego na strzelaniu kończąc.
Ogromne brawa dla uczestników za waleczność i patriotyczną postawę. Gratulujemy!

Marta Marchlewska

 

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Uczniowie SP 21 wyróżnieni przez Wojewodę

19 października na uroczystej gali w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie uczniowie klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu odebrali nagrody za udział w konkursie „Śladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”. Konkurs był skierowany do młodzieży wszystkich typów szkół z całego województwa Warmińskiego – Mazurskiego i podejmował temat dziejów polskości na Warmii, Mazurach
i Powiślu w czasie, gdy tereny te znajdowały się poza granicami odrodzonej Rzeczypospolitej. Zespół SP 21 w składzie Kacper Frąszczak, Tomasz Święcki i Katarzyna Bujalska pod kierunkiem nauczycielki historii Marty Marchlewskiej przygotowali film, w którym w ciekawy sposób przybliżyli dzieje rodu Donimirskich – rodziny walczącej
o polskość ziem Powiśla. Konkurs został zorganizowany przez Wojewodę Warmińsko- Mazurskiego we współpracy
z Ośrodkiem Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olszynie oraz Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.

Marta Marchlewska

 

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

 

Nie ma jak Lwów!

W dniach 21-23 maja uczniowie klasy 5b oraz kila osób z innych klas byli uczestnikami niezwykłej wycieczki do Lwowa.
Wraz z lwowskim przewodnikiem spacerowali po niezwykle pięknej Starówce. Następnie zwiedzili Katedrę Łacińską, Kaplicę Boimów, Katedrę Ormiańską, Arsenał, Muzeum Lampy Naftowej, fabrykę czekolady, kopalnię kawy.
Ogromne wrażenie zrobiła na uczestnikach wycieczki wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt, gdzie w dużej zadumie złożyli wiązankę i zapalili znicze w hołdzie poległych obrońców Lwowa.
Magicznym przeżyciem okazał się wieczór w Operze Lwowskiej, w której obejrzeli przepiękną operetkę pt. Zemsta nietoperza.
Takiej wycieczki się nie zapomina ! Już czekamy na następną.

K.Wiśniewska i A.Romanowska

 

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Pokoleniowe

W majowe popołudnie uczniowie klasy 5c, przygotowani przez Dorotę Kujawę- Weinke, dali lekcję patriotyzmu swoim bliskim: rodzicom, rodzeństwu oraz dziadkom. Podczas spotkania wygłosili wiersze i czytali swoje listy do Polski. Cieszy to, że wbrew słowom Juliana Tuwima „ A wiosną – niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę,” przyszło tak wiele osób. „Droga ojczyzno! Jesteś bardzo ważna, ponieważ tu się urodziłam, poznałam swoich przyjaciół i to właśnie tu przeżywałam najradośniejsze jaki i bardzo smutne chwile. Dzięki Tobie mogłam doświadczyć radości, bólu, gniewu, żalu i rozczarowania, ale przecież bez tego nie moglibyśmy żyć” napisała Tosia Witkowska. Dzisiejsze spotkanie różnych pokoleń podkreśla tę ważność.

 

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

 

Listy do Polski

Podczas rozważań na temat tożsamości uczniowie klasy 5c odpowiedzieli sobie na pytania: kim są, skąd pochodzą, czy identyfikują się z miejscem, w którym się urodzili i mieszkają. Ważność tych rozważań zapisali w formie listów do Polski. Napisali w nich o tym, co czują, gdy myślą o Polsce:
“Jesteś bardzo ważna, ponieważ tu się urodziłam, poznałam swoich przyjaciół i to właśnie tu przeżywałam najradośniejsze jak i bardzo smutne chwile.” Tosia Witkowska
“Jesteś ważna, ponieważ jesteś jak matka, która się nami opiekuje”- Grzegorz Romańczuk.
” Na Twojej ziemi się urodziłem i zacząłem mówić pierwsze polskie słowa. Dzięki temu, że tyle przecierpiałaś mogę być dumnym z Ciebie Polakiem” -Miłosz Pasymowski
Wszyscy w klasie zadeklarowali, że są patriotami i z pewnością każdy podpisałby się pod życzeniami Natalii Konończuk:
“Polsko, życzę Ci wszystkiego dobrego, żebyś czuła się bezpieczna oraz nie malała, żeby dzieci naszych dzieci mogły świętować kolejne stulecia Twojej niepodległości.”

 

 

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Ojcowie niepodległości

W 2018 roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę nieodległości. W całym kraju organizowane są wystawy, koncerty, wydarzenia upamiętniające tę rocznicę.
Uczniowie klas 4a oraz 2a w Ratuszu Staromiejskim obejrzeli wystawę „Ojcowie Niepodległości”, na której zaprezentowano sylwetki najważniejszych polskich działaczy politycznych z przełomu XIX i XX wieku. Przy okazji oglądali makietę Zamku i XVII-wiecznego Elbląga.
Część wstępna wystawy zawiera mapę Polski prezentującą proces kształtowania się granic naszej Ojczyzny, materiały ukazujące najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości i pierwsze dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano opis ogólnopolskiej akcji Moja Niepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowano postać Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych Ojców Niepodległości można zobaczyć fotografie archiwalne.

Anna Czerwińska

 

 

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
 

„Mała Ojczyzna słowem malowana”

„To, kim jesteśmy w dużej mierze zawdzięczamy naszym przodkom, kulturze i tradycji wyniesionej z domu rodzinnego, najbliższego otoczenia i regionu. Niepowtarzalny, specyficzny klimat tworzą ważne zabytki, pomniki, ale też ginące, stare budowle…”- czytamy we wstępie Regulaminu Międzyszkolnego Konkursu „ Magiczne miejsca mojej Małej Ojczyzny słowem malowane”.
Jedno z takich bliskich sercu miejsc w sposób wyjątkowy opisał uczeń naszej szkoły Maksymilian Lusiński ( z kl. 5d), który wziął udział w konkursie literackim i zajął III miejsce .
20.04. odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Elbląga nagrodę i dyplom.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Barbara Warmińska