Lekcja przyrody na żywo

Lekcja przyrody na żywo to łączenie przyjemnego z pożytecznym : )
W klasie 6d 3 stycznia odbyło się spotkanie „oko w oko” z wężem pytonem królewskim – przedstawicielem gromady gadów. Zuzia Walendzik bardzo ciekawie przedstawiła swoim koleżankom i kolegom cechy gatunkowe oraz sposób życia swojego zwierzęcia. Przygotowała też wiele ciekawostek, opowiedziała m.in. o tym, że węże potrafią wyczuć trzęsienie ziemi do 5 dni przed jego wystąpieniem. Podczas tej lekcji zmysły stały się przewodnikami w poznawaniu rzeczywistości. Dzieci mogły się przekonać na własne oczy jak wąż wygląda, jak się zachowuje, ale też, jaka w dotyku jest jego skóra. Niektóre z rezerwą, inne odważnie głaskały pytona.
Na koniec miały do Zuzi wiele pytań. Np. Co je? Jak często trzeba go karmić? Były zaskoczone, że ten 1,5 m wąż zjada raz na miesiąc jedną mysz i, że to mu wystarcza! Że w terrarium może żyć nawet 25 lat! Że w niskiej temperaturze węże wpadają w odrętwienie tzn. są obudzone, ale nieaktywne.
Spotkanie z wężem wzbudziło u dzieci wiele różnych emocji. Spontaniczność takich lekcji powoduje, że przekazywane tą metodą wiadomości na dłużej pozostają w pamięci.

Agnieszka Kuzko