Biologiczna Noc za nami !

W piątek, 11 stycznia, 2019 roku uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny uczestniczyli w tzw. NOCY BIOLOGÓW na Uniwersytecie Gdańskim. Noc rozpoczęła się krótko po 16:00, a za oknem trzymał mróz i sypał śnieg. Zmierzyliśmy się z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera. Czy tak jest naprawdę? Jak zwierzęta i rośliny spędzają zimę? Czy nocą wszyscy śpią? Co dzieje się w laboratoriach biologów?
Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi 
Studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Biologii UG zaprezentowali wiele tematów z dziedziny biologii, opowiadali o swoich badaniach i pasjach, odkrywali tajemnice laboratoriów i hodowli, pokazywali to, co wydaję się niewidoczne oraz wyjaśniali to, co na co dzień jest zagadką. Dzieci nie tylko odkrywały tajemnice biologii słuchając, ale także czynnie uczestnicząc w proponowanych formach. Ponadto brały udział w wylosowanych zajęciach warsztatowych. W bezpośrednim kontakcie z owadami i pajęczakami poszerzały swoja wiedzę o bezkręgowcach hodowanych w naszych domach. Dowiedziały się dlaczego straszyki nazwano tak osobliwie? Co nam może zrobić wij? Po co hodować karaluchy? Czyli o nocnym życiu, straszeniu i pożeraniu w wykonaniu małych milusińskich. Odkrywali także tajemnice pracy swojego serca, płuc i mózgu czy jak polują rośliny mięsożerne? Poznali ryby w mikro i makro skali.
45 uczniów pod opieką pań: – Agnieszki Kuzko, Moniki Milan i Małgorzaty Dejewskiej przeżyło dzień pełen niezapomnianych wrażeń!
Idea Nocy Biologów zrodziła się na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, w piątek 13 stycznia, i stąd wziął się pomysł na logo imprezy – czarny kot. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja nauk przyrodniczych. W tym roku uczestniczyło 35 wyższych uczelni z całej Polski.
Kolejna Noc Biologów już za niecały rok 
Na pewno nie zabraknie tam uczniów SP 21 w Elblągu!

Agnieszka Kuzko