SP 21 w planetarium

Z okazji trwających w szkole Dni naszego Patrona – Mikołaja Kopernika w dniach 14 – 18 marca gościliśmy mobilne planetarium Bajkonur. Uczniowie 28 klas w imitującej niebo nadmuchiwanej kopule uczestniczyli w lekcjach  w atrakcyjnej formie żywego, animowanego pokazu. Dzięki  astronomowi – panu Tomaszowi  Lewickiemu okazało się, że niebo jest na wyciągnięcie  ręki J

Uczniowie kl. 1 – 3 podczas seansu Dzieci Pana Astronoma razem z tytułowymi dziećmi Pana Astronoma — Teleskopką i Teleskopkiem — wędrowali po niebie i Ziemi zgłębiając tajemnice Wszechświata. Poznawali gwiazdozbiory i legendy o nich. Oglądali z bliska Księżyc oraz zmiany jego kształtu na niebie. Dzieci sporo dowiedziały się o Układzie Słonecznym i obserwowały gonitwę planet.

Natomiast uczniowie kl. 4 – 8 podczas seansu  Olbrzymy i karzełki dowiedzieli się, że Układ Słoneczny to nie tylko Słońce i kilka planet. To również skaliste planetoidy i pochodzące z nich meteoroidy, lodowe komety oraz inne drobne ciała. Podczas seansu dzieci odwiedziły  po kolei planety, oglądały je z bliska, usłyszały wiele ciekawostek. W części prowadzonej na żywo dowiedziały  się, w jaki sposób samodzielnie odnaleźć planety na niebie.

Te niekonwencjonalne lekcje bardzo się dzieciom podobały. Poza tym to świetna zachęta do zainteresowania uczniów astronomią.

Agnieszka Kuzko