EKO- -SZKOŁA 2022

Z ogromną radością informujemy, że SP 21 otrzymała tytuł EKO- -SZKOŁY 2022.                 Honorowy patronat nad projektem m.in. sprawowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przez cały ubiegły rok szkolny w naszej SP 21 odbyło  się wiele przeróżnych działań proekologicznych, za które zostaliśmy docenieni.

Między innymi pierwszoklasiści siali kwietne łąki w ekologicznych donicach, następnie w klasie obserwowali rozwijające się rośliny. Uczestniczyli też w lekcjach terenowych w Ziołowym Dzbanku, gdzie sadziły własnoręcznie ziemniaki, innym razem je pielili, a ostatnio uczestniczyli w wykopkach. Dzieci budowały też domki dla pszczół murarek. Domki trafiły  na pole, gdzie doczekały się lokatorów. Starsi uczniowie poprzez wytwarzanie rękodzieła: bransoletek, pierścionków, naszyjników i ich sprzedaż pozyskali fundusze na zakup 86  sadzonek drzew: jarzębów i głogów, które po  nawiązaniu współpracy z Nadleśnictwem Elbląg zasadzili w szkółce leśnej w Kadynach. Wspólnymi siłami wykonaliśmy stacjonarną ulotkę „Robimy to dla Ziemi” na tablicy w holu szkoły. Przedstawiono na niej przygotowane przez dzieci zdjęcia i opisy praktykowanych przez nie nawyków proekologicznych. Co miesiąc na gazetce na korytarzu eksponowane były treści związane z ekologią i ochroną środowiska oraz prezentowane kalendarium ważnych świąt z tego zakresu. Obyły się też różne imprezy np. Święto Polskiej Niezapominajki, akcje i  konkursy z okazji Dnia Ziemi np. na wykonanie z odpadów przedmiotów użytkowych czy na działanie lokalne na rzecz Ziemi. Z okazji Światowego  Dnia Ochrony Środowiska w dla  uczniów klas ósmych odbył się konkurs wiedzy o ochronie środowiska, parkach narodowych, parkach krajobrazowych Warmii i Mazur. Dzieci też rozpoznawały chronione gatunki.  Można by wymieniać jeszcze inne przykłady działań, o których na bieżąco informowaliśmy na szkolnym Facebooku.

Niemalże wszystko, co nas otacza, może być inspiracją do tego, by zaszczepiać w dzieciach ducha ekologii. Celem edukacji ekologicznej jest zbliżenie dziecka do świata, ukształtowanie opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, doprowadzenie do zrozumienia miejsca i roli człowieka w przyrodzie. Każdy mały krok proekologiczny, który stawiamy razem z dziećmi, działa na korzyść kolejnych pokoleń : )

 EKO – zespół