PODSUMOWANIE MIEJSKIEGO PRGARAMU „ Z MIKOŁAJEM KOPERNIKIEM NA TY”

„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne”

Tymi słowami 16 czerwca 2023 r. Pani Izabela Smilgin i Jarosław Stryjczyk przywitali gości zgromadzonych w Ratuszu Staromiejskim z okazji podsumowania miejskiego programu „Z Mikołajem Kopernikiem na Ty”, organizowanego pod patronatem Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu, którego przedstawicielem była dziś Pani Dyrektor Małgorzata Sowicka.

Pani Dorota Bajor- Dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług oraz Pani Joanna Celińska- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 –uroczyście otworzyły galę wręczenia nagród.

W 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin i 480 rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Mikołaj Kopernik nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii, ale również zapoczątkował rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata.

W ramach naszego programu zostało zrealizowanych wiele ciekawych przedsięwzięć, w których wzięły udział zarówno przedszkolaki jak również uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Uczestnicy konkursowych zmagań wykazali się wiedzą, kreatywnością i pomysłowością.

Pierwsze przedsięwzięcie pod hasłem „Z Kopernikiem w świecie bajek” skierowane było do najmłodszych. Zadaniem tej grupy wiekowej było przeprowadzenie zajęć w ciekawej, kreatywnej formie w oparciu o podany materiał oraz wysłanie fotorelacji.

A oto laureaci:

1. przedszkole nr 4 Maria Mirecka, Patrycja Szewczyk

2. przedszkole nr 13 Anna Piotrowska

3. przedszkole nr 31 Małgorzata Lemanowicz

Kolejnie odbył się konkurs na najciekawszy piernik „Ja pierniczę…KOPERNIK”. Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie płaskiego wypieku z ciasta piernikowego własnoręcznie ozdobionego, przedstawiającego motyw związany z Mikołajem Kopernikiem. Technika uzyskania formy piernika była dowolna: np. wycięcie foremką, ulepienie, odciśnięcie. Technika zdobienia była również dowolna.

A oto laureaci:

Przedszkola:

1. Marcel Hajduczenia P4

2. Zuzanna Czarnogórska P 23

3. Ewelina Ossowska P8

Klasy SP:

1. Maciej Pałka SP21

2. Adrian Danilewicz SP23

3. Rafał Danilewicz SP23

Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z kosmosu – Mikołaj Kopernik” skierowany był do uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie autorskiego kolażu inspirowanego tematem konkursu.

1. Mateusz Gołota SP 21

Zuanna Wilk SP 23

2. Sara Gołębiewska SP 12

Aleksander Kłos SP 14

3. Kornelia Dycha SP 12

Jan Świdnicki SP 19

Konkurs na sobowtóra Mikołaja Kopernika „Bądź Kopernikiem na jeden dzień”. Zadaniem uczestnika konkursu artystycznego było odtworzenie wizerunku Mikołaja Kopernika, uwzględniając odpowiedni ubiór, fryzurę oraz atrybuty Wielkiego Astronoma.

1. Franciszek Talewicz SP15

2. Karolina Szczepanik SP21

Dominik Gozdek SP6

Wyróżnienie: Mariusz Kościński ZSIŚiU

W konkursie na najciekawszy komiks o życiu Mikołaja Kopernika zachwycili nas:

1. Lena Licznerska SP21

2. Amelia Ginter SP6

3. Bartosz Dąbała SP19

W konkursie multimedialnym „Tropem Mikołaja Kopernika” zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika, nagrody zdobyli:

1. Anna Paradowska SP19

2. Victoria Goljat SP1

3. Marian Rynkowski SP6

W ramach programu odbył się również konkurs wiedzy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika „Świat Kopernika”. Konkurs był dwuetapowy. Pierwszy etap odbył się w formie online. Na tym etapie uczniowie w każdej szkole rozwiązywali zadania testowe zawierające pytania zamknięte dotyczące wiedzy o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika na platformie google. Test można było rozwiązywać na dowolnym urządzeniu (np. telefon, tablet, laptop).Do drugiego etapu konkursu kwalifikowało się po dwóch uczestników z każdej szkoły, którzy otrzymali największą liczbę punktów. A drugi etap został przeprowadzony w formule „Wielkiego testu z wiedzy o Mikołaju Koperniku” w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług.

A oto laureaci:

Szkoły podstawowe:

1. Michał Górniak, Aleks Górniak SP 21

2. Julia Chochel, Wiktor Wysocki SP 14

3. Aleksandra Lingo, Anna Kobylińska SP 4

Ex euquo Jakub Rosa, Andrzej Janiec SOSW nr 2

Szkoły średnie:

1. Dominik Berger, Tomasz Mazurek ZSTI

2. Julia Urbańska, Małgorzata Gromek ZSG

3. Łukasz Skraiński, Maksymilian Mazurek ZSEiO

Byliśmy oczarowani występem chóru Szkoły Podstawowej nr 21 pod opieką Pani Elizy Kaczmarczyk i Pani Bożeny Foreńskiej. Całą imprezę umilał nam zespół muzyki dawnej z Młodzieżowego Domu Kultury, którego opiekunem jest Pan Marcin Skotnicki, mieliśmy również okazję wysłuchać piosenki urodzinowej dla naszego Jubilata w wykonaniu nauczyciela prowadzącego Pana Jarosława Stryjczyka.

Nad całością imprezy czuwały koordynatorki miejskiego programu „Z Mikołajem Kopernikiem na Ty” : Pani Monika Milan, Pani Joanna Belewicz, Pani Marta Grabowska oraz Pani Grażyna Nosarzewska.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę, a zwycięzcom bijemy wielkie brawa!!! Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie edukacyjnym “Z Mikołajem Kopernikiem na TY”. Mamy nadzieję, że będziecie miło wspominać czas poświęcony zgłębianiu wiedzy o wielkim Polaku Mikołaju Koperniku. Upominki, które otrzymali laureaci konkursu zostały ufundowane przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu.