Poradnik

NAJKRÓTSZY PORADNIK DLA RODZICÓW

1. Dziecko nie musi mieć wszystkiego, czego się domaga.
  2. Twoja stanowczość zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa.
  3. Bagatelizowanie złych nawyków dziecka wzmacnia je.
  4. Daj szanse dziecku ponosić konsekwencje za swoje czyny (czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych).
  5. Nie dawaj obietnic bez pokrycia.
  6. Daj dziecku kredyt zaufania.
  7. Znajdź czas na rozmowę z dzieckiem.
  8. Nie bądź niekonsekwentny.
  9. Nie zrzędź.
  10. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału.

CZYM DZIECKO ŻYJE, TEGO SIĘ NAUCZY

1. Jeśli dziecko żyje w atmosferze krytyki, uczy się potępiać.
  2. Jeśli dziecko doświadcza wrogości, uczy się walczyć.
  3. Jeśli dziecko musi znosić kpiny, uczy się nieśmiałości.
  4. Jeśli dziecko jest zawstydzone, uczy się poczucia winy.
  5. Jeśli dziecko żyje w atmosferze tolerancji, uczy się być cierpliwym.
  6. Jeśli dziecko jest akceptowane i chwalone, uczy się doceniać innych.
  7. Jeśli dziecko żyje w atmosferze uczciwości, uczy się sprawiedliwości.
  8. Jeśli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa, uczy się ufności.
  9. Jeśli dziecko żyje w atmosferze aprobaty, uczy się lubić siebie.
  10. Jeśli dziecko żyje w klimacie akceptacji i przyjaźni, uczy się tego, jak znaleźć miłość w świecie.

KOMPUTER I TELEWIZJA W ŻYCIU DZIECKA

Dzieci zapadają na choroby, wywołane zbyt długim przesiadywaniem przed telewizorem lub monitorem komputera. Sprawdź, czy Twoje dziecko nie jest nimi zagrożone.
Obserwuj, czy oglądanie telewizji nie stało się nałogiem, codziennym przymusem dla Twojego dziecka.

• Wybierz jeden dzień i sprawdź, ile czasu spędza przed telewizorem.
  • Ustal, jakie programy i w jakich godzinach są odpowiednie dla niego.
  • Nie pozwalaj oglądać filmów dla dorosłych, nawet jeśli wszyscy znajomi na to pozwalają.
  • Nie pozwalaj, by w trakcie odrabiania lekcji telewizor był włączony.
  • Postaraj się kontrolować, co i kiedy dziecko ogląda.
  • Młodszym dzieciom tłumacz, że nie wszystko, co dzieje się na telewizyjnym ekranie ma swoje odniesienie w życiu.

Jeżeli dziecko po powrocie ze szkoły włącza komputer i przesiaduje przed nim do wieczora, warto zmienić te zwyczaje. Zbyt długie korzystanie z komputera ma niekorzystny wpływ na system nerwowy dziecka. Do 15 roku życia dziecko nie powinno spędzać przed komputerem więcej niż 1 godzinę dziennie. Powyżej 15 roku życia mogą to być 2 godziny.

Sprawdź, czy gry komputerowe są ważnym elementem nauki dziecka, czy wręcz przeciwnie zabierają czas, który mógłby być lepiej wykorzystany? Niekt?re gry są agresywne, brutalne i poza lękiem, nie wiele wnoszą do dziecięcej wyobraźni. Tych należy unikać. Najlepsze będą gry edukacyjne, dostosowane do wieku dziecka. Odpowiednio dobrane rozwijają pamięć, koncentrację i uwagę. Mogą być przydatne w nauce i posłużyć poszerzaniu wiedzy z zakresu, którym dziecko interesuje się szczególnie.

No comments

Be the first one to leave a comment.

Post a Comment