Bakterie na lekcji Przyrody w klasie 4e

27 kwietnia klasę 4e na lekcji Przyrody odwiedziła Pani Beata Kasperowicz. Pani Beata, która pracuje w laboratorium mikrobiologicznym przy ul. Bema w Elblągu przeniosła nas w świat mikroorganizmów. Nasz gość opowiedział nam o bakteriach z rodzaju Salmonella oraz o chorobie, którą ta bakteria wywołuje. Dowiedzieliśmy się, że do hodowli mikroorganizmów w warunkach laboratoryjnych służą pożywki hodowlane zwane inaczej podłożami mikrobiologicznymi. Stosując różne podłoża można prowadzić izolację bakterii, różnicować j , namnażać czy identyfikować. Pani Beata opowiedziała nam o warunkach hodowli mikroorganizmów oraz technikach wykonywania posiewów, które można wykonać tzw. ezą, igłą bakteriologiczną czy pipetą. Na koniec obejrzeliśmy na żywo jakie okazy mikroflory bakteryjnej i grzybiczej znajdują się m.in. na ławkach czy biurkach😊

Bardzo dziękujemy Pani Beacie za ciekawą lekcję, zaangażowanie i poświęcony czas, nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania😊

Nauczyciel Przyrody

Joanna Belewicz