Żywa lekcja historii w Muzeum II Wojny Światowej

Z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas: 8a i 8d wraz z opiekunami wybrali się na „żywą” lekcję historii do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum to znajduje się w symbolicznej przestrzeni architektonicznej stanowiącej przestrzeń pamięci — 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku oraz trzy kilometry drogą wodną od półwyspu Westerplatte, zaatakowanych we wrześniu 1939 r.
Muzeum to w nowoczesny sposób prezentuje II wojnę światową z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi.
Uczniowie przy pomocy audioprzewodników najpierw przenieśli się do szkolnej klasy sprzed wojny, następnie do przedwojennego mieszkania, gdzie zaczęli poznawać szczegóły historii mieszkańców ówczesnej Polski, następnie samej Polski i Świata. Wystawy wywarły na dzieciach ogromne wrażenie i spowodowały, że niejednemu „zakręciła się łezka w oku”.
Niektórzy postanowili przy najbliższej okazji do muzeum wrócić, by jeszcze bardziej zgłębić dzieje swojej ojczyzny.

Agnieszka Kuzko, Monika Milan i Lena Babecka